Home / SEO / SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Burada SEO’nun ne olduğuna girmeden önce bir web sitesinin önemini iyi anlamak gereklidir. Web sitesi sizin gerçek mağazanızdan farksızdır. O yüzden gerekli önemi sanal mağazanızada vemeniz gerekli bundan ötürü SEO’yu iyi öğrenmeniz gerekmektedir.

SEO Nedir?

SEO, arama motorları İnternet sayfalarını belirli anahtar kelimelere göre sıraya yerleştirmesi için web sitelerinin arama motorları ve kullanıcılar için uyumlu hale gelmesine SEO denilir. Arama motoru optimizasyonu tam çevirisi Search engine optimization yani kısaltması SEO’dan alınmıştır.

iyi ve özgün bir kaynak için: https://www.seobil.com/seo-nedir-nasil-yapilir/

SEO, Web sitelerini daha değerli kılmak için siteyi uyarlama çalışmalarıdır. Doğal yollarla web sitesine trafik çekmek için iyi sıralama elde etme sanatıdır. Başarılı bir SEO gerçekleştirilen siteler anahtar kelimelerde iyi sıralamalar elde ederek yükselmektedir. Yükselen Web siteleri ROİ hesaplarına göre ziyaretçilerin en fazlasını 1. sıradaki ve aşagıya doğru azalan bir kitleye erişir. Web siteleri ziyaretçi kazanarak bir çok iş imkanı, satış ve tanıtımını çok düşük maliyetler ile gerçekleştirmektedir. Unutulmamalıdır ki düşük maliyetli olması demek hiç bir maliyeti yokdemek değildir. Tabii belli ölçülerde maaliyetlere sahiptir ama bir çok reklam modeli ile kıyaslandığında düşük seviyede kalmaktadır.

SEO Neden Yapılmalıdır?

Günümüzde ticaret rotasını dijital ortama döndürmüştür. E-ticaret ve mobil uygulamalar bir çok satışı sabit mağazalara göre binlerce kat daha fazla yapmaktadır. Bu güç ulaştıkları kitle sayısının olağanüstü sayılara ulaşmasından dolayıdır. SEO çalışmalarına ne kadar erken başlanırsa web siteleri o kadar fazla yol almaktadır. Web sitelerinin indekslenen sayfaları bu sayfaların sıralama alması kullanıcının sitenize karşı bir alışkanlık elde etmesi zaman içerisinde olacak işlevlerdir. SEO yapan firmalar bu işin kolay olmadığının bilincindedir. Hem bütçe hemde iyi bir emek verilmesi gerektiğinin farkında olan yatırımcılar sabırla ilerledikleri takdirde iyi bir otoriteye sahip olabilmektedir. Bir sektörde otorite kazanılması o web sitesinin yüksek karlılık elde etmesini sağlayacaktır. Bu karlılığı ile otoritesini kalıcı yönde geliştirmesi, SEO çalışmalarını ihmal etmeden düzenli olarak devam etmesi yerini korumasını sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki zirveye çıkmak zordur ama daha zoru zirvede uzun süre kalabilmektir. Zirve için düzenli ve disiplinli bir çalışma gerekli olduğu gibi iyi bir reklam bütçesi ile marka bilinirliği kazanması da son derece önemlidir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO yapmayı en iyi aşamalara bölerek açıklayabiliriz. Burada bahsedeceğimiz noktalar hızlıca değineceğimiz başlıklardan ibaret olacaktır. SEO yapımı sadece bir kaç satıra sığacak kadar basit bir olay olmadığını sadece uzun süre SEO ile uğraşan kişiler bilmektedir.

  • Yapısal Optimizasyon: yapısal yani web sitenizin kod yapısı, sitenizin performansı, sunucu ve siteniz aranızdaki sekronizasyona bağlı geliştirmeler ile kullanıcı deneyimini içermektedir.
  • Site içi Optimizasyon: Site içi optimizasyon adından da anlaşılacağı gibi sitenizin iç detayları ile ilgilenir. Sayfalarınıza ait meta title, meta description ve sayfa başlıklarını kapsamaktadır. Kaliteli içerikleri ve içerikler arası ilişkilerin kurulması için site içi linklemeleri barındırmaktadır.
  • Site Dışı Optimizasyon: Site dışı optimizasyon web sitenizin dışarıdan aldığı backlinks kapsamaktadır. Bu durum sayfalarınızın ne kadar paylaşıldığını gösteren bir durumdur. sayfalarınıza gelen linkler ne kadar kaliteli olduğu paylaşan sitenin otoritesi ile alakalıdır. Bu alanda bütçe söz konusudur. Ucuz iş yapmak size her zaman başarı getirmeyecektir. rakipleriniz ne kadar çok harcama yapar ve sizin alamayacağınız bağlantıları kurarsa sıralamada sizin sıralamanızın önüne geçecektir. Ne kadar bütçe o kadar verim gerçeği burada ortaya çıkmaktadır. Bir web sitesi düşünün Hürriyet tarafından referans olarak gösterilmiş, diğer bir site ise mahalli yerel bir siteden referans almış; sizce ulaştıkları kişi sayısı aynı mıdır? tabii hayır hürriyetten referans alanı geçmek için denk veya daha güçlü bir sayfadan almak iki kere iki dört gerçeği kadar aşikardır.

About chromium

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir