Home / SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Çalışır?

SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Çalışır?

Web’de farkedilmek zor. Bir Web sayfası , popüler bir konu hakkında etkileşimli ve ilgi çekici bir şekilde faydalı bilgiler sağlayabilir, ancak yine de az sayıda ziyaretçi çekebilir. Trafiği iyileştirmenin en güvenilir yollarından biri, arama motoru geri dönüş sayfalarında ( SERP’ler ) yüksek bir sıralamaya ulaşmaktır .

Bir konuyla ilgili kesin bir Web sitesi yarattığınızı hayal edin – örnek olarak skydiving kullanacağız . Siteniz o kadar yeni ki, henüz herhangi bir SERP’de listelenmemiş bile; bu yüzden ilk adım, sitenizi Google ve Yahoo gibi arama motorlarına göndermek. Paraşütle atlama sitenizdeki Web sayfaları, yararlı bilgiler, heyecan verici fotoğraflar ve ziyaretçileri diğer kaynaklara yönlendiren faydalı bağlantılar içerir. Web’de paraşütle atlama hakkında en iyi bilgiler olsa bile, siteniz büyük arama motorlarındaki sonuçların en üstündeki sayfalarını kıramayabilir. İnsanlar “paraşütle atlama” terimini aradıklarında, daha iyi sonuçlara sahip olmadıkları için aşağılık web sitelerine gidebilirler.

Çoğu arama motoru şirketi işlemlerini gizli tutmaya çalışırken, SERP’lerdeki yüksek noktalar için kriterleri tam bir gizem değildir. Arama motorları, yalnızca kullanıcının arama terimleriyle ilgili en iyi Web sitelerine bir bağlantı sağlarsa başarılı olur. Siteniz Web’deki en iyi paraşütle atlama kaynağıysa, arama motorlarına siteyi SERP’leri üzerinde listelemek için fayda sağlar. Sadece arama motorlarını sitenizin öbek üstünde olduğunu göstermek için bir yol bulmak zorunda. Arama motoru optimizasyonu ( SEO ) burada devreye giriyor – bir web sitesinin kendi web sitesinin SERP pozisyonunu geliştirmek için kullanabileceği bir teknikler topluluğu.

Bu yazıda iki SEO felsefesine bakacağız: beyaz şapka yaklaşımı ve siyah şapka yaklaşımı. Ayrıca, web sitelerinin hem ziyaretçiyi hem de arama motorunu ziyaret edenleri tatmin etmeye çalışırken karşılaştıkları bazı problemleri öğreneceğiz.

SEO’nun bir sonraki sayfada ne anlama geldiğine dair genel bir bakış alacağız.

HERKESİ DİNLEYİN, SABOTAJ
Arama motoru şirketleri, arama motorunun çalışma şeklini kullanan SEO tekniklerini kullanan yöneticileri cezalandırır. Bu iyi bir şey olsa da, istenmeyen bir yan etki var: Webmasterlar aynı etik olmayan taktikleri rakipleri çerçevelemek için kullanabilirler. Rakiplerinizi suçlu göstermek için siyah şapka SEO uygulamalarını kullanmak SEO sabotajı veya negatif SEO olarak adlandırılır .


SEO Genel Bakış

Arama motoru optimizasyonundaki uzmanlar , bir SERP’deki en iyi girişlerden biri olmak için atmanız gereken adımları size söyleyebilir. Örneğimizde, zaten SEO’nun en önemli bileşenini sağladınız: mükemmel içerik. Güçlü içerik olmadan SEO ipuçları ve püf noktaları, sitenizin sıralamasında en iyi şekilde geçici bir artış sağlayacaktır.

İdeal bir World Wide Web’de siteniz, yalnızca içeriğe bağlı olarak her arama motorunun paraşütle atlama SERP’lerinin tepesine çıkar. Sitenizin 1 numaralı SERP’yi tek başına ele alması mümkün olsa da, aylar hatta daha uzun sürebilir. Daha da kötüsü, skydiving sitenizin arama sonuçlarının ilk sayfası kadar yüksek olacağının garantisi yoktur.

Bazı yöneticiler için, site trafiği o kadar önemli değil – siteleri kişisel bir proje olabilir. Ancak Web’i para kazanmanın bir yolu olarak kullananlar için çok önemlidir. Web yöneticisi, siteye ürün satarak veya Web reklamlarını barındırarak para kazanıyorsa, daha fazla ziyaretçi daha çok paraya dönüşür. Bu yüzden bazı büyük şirketler SEO danışmanlarına para harcamaya isteklidirler – eğer şirket sitesi rakip sitelere göre daha yüksekse, bunlar değerli bir yatırım olabilir.

SEO teknikleri, arama motorlarının nasıl çalıştığına bağlı. Bazıları arama motorlarına Web sayfanızın var olduğunu bildirmenin harika bir yolu olan meşru yöntemlerdir . Diğer teknikler fark edilmek için iyi bir yol değildir ve sayfaya daha yüksek bir sıralama vermesi için bir arama motorunu kullanmayı içerebilir. Bazen bir yaklaşımın meşru olup olmadığını söylemek zordur. Biraz şüpheli görünüyorsa, muhtemelen kötü bir fikir.

Arama motorları ile sıcak suya girmeden SERP’lerde daha iyi bir yer bulma yollarına bir göz atalım. SEO işinde bu yaklaşımlara beyaz şapka teknikleri denir. Bir sonraki sayfada onlar hakkında her şeyi okuyun.

BANA BAK!
Arama motorları fark edilmenin tek yolu değil. Birçok kişi ağızdan veya MySpace veya Facebook gibi sosyal ağ siteleri aracılığıyla ilginç bağlantılar bulur . Popüler bir blogdan bir bağlantı, bir siteye gelen ziyaretçi sayısını artırabilir. Web yöneticisi sürekli olarak mükemmel içerik sunabiliyorsa, trafikte kalıcı bir artış görebilir.


Beyaz Şapka SEO Teknikleri

Bir Web sayfasının SERP’deki konumunu geliştirmek için , arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir . Arama motorları, Web sayfalarını anahtar kelimelere göre sınıflandırır – sayfanın içeriğiyle alakalı önemli terimler. Örneğimizde, dönem ” skydiving ” bir anahtar kelime, ama “bungee jumping” gibi bir terim olmalı alakalı olmaz.

Çoğu arama motoru , Web’de arama yapmak ve sayfaları tek tek analiz etmek için örümcek veya tarayıcı adı verilen bilgisayar programları kullanır . Bu programlar Web sayfalarını okur ve bunları sık ve sayfanın önemli bölümlerinde gösterilen terimlere göre dizine ekler. Doğru anahtar kelimeleri doğru yerlerde kullanmadığınız sürece, bir arama motoru örümceğinin sayfanızın paraşütle atlama ile ilgili olduğunu bilmesi mümkün değildir.

Anahtar kelime yerleşimi hakkında bazı genel ipuçları aşağıda açıklanmıştır:

Anahtar kelimeleri kesinlikle eklemeniz gereken yerlerden biri Web sayfanızın başlığıdır . “Skydiving 101” veya “Skydiving Sanatı” gibi bir şey seçmek isteyebilirsiniz.
Anahtar kelimeleri kullanmak için başka iyi bir yer başlıklardadır . Sayfanızda birkaç bölüm varsa, başlık etiketleri kullanmayı düşünün ve bunlara önemli anahtar kelimeler ekleyin. Örneğimizde, başlıklar “Skydiving Equipment” veya “Skydiving Classes” içerebilir.
Çoğu SEO uzmanı, Web sayfasındaki önemli anahtar kelimeleri, özellikle de en üstte kullanmanızı önerir, ancak anahtar kelimeleri fazla kullanmak mümkündür. Paraşütle atlama siteniz açıkça “paraşütle atlama” kelimesini anahtar kelime olarak kullanır, ancak “temel atlama” veya “paraşüt” gibi başka anahtar kelimeler de içerebilir. Bir anahtar kelimeyi çok fazla kullanırsanız, bazı arama motoru örümcekleri sayfanızı spam olarak işaretler . Bunun nedeni, anahtar kelime doldurma adı verilen siyah bir şapka tekniğidir , ancak daha sonraları.
Anahtar kelimeler, SERP’leri oluştururken arama motorlarının dikkate aldığı tek önemli faktör değildir. Bir sitenin anahtar kelimeleri iyi kullanması, Web’deki en iyi kaynaklardan biri olduğu anlamına gelmez. Bir Web sayfasının kalitesini belirlemek için, çoğu otomatik arama motoru bağlantı analizi kullanır . Bağlantı analizi, arama motorunun söz konusu sayfaya kaç tane başka Web sayfasının bağlandığını görmeye çalıştığı anlamına gelir.

Paraşütle atlama örneğimize geri dönersek, bir arama motoru paraşütle atlama ile ilgili yüzlerce başka Web sayfasının Web sayfanıza bağlandığını görürse, motor sayfanıza daha yüksek bir puan verecektir. Google gibi arama motorları , bağlantı sayfalarının sırasına göre bağlantıların önemini vurgulamaktadır. Başka bir deyişle, sitenize bağlantı veren sayfaların kendisi Google’ın sisteminde üst sıralarda yer alıyorsa, sayfanızın sıralamasını daha az sıralanan sayfalardan daha fazla artırırlar.

Peki, sitelerin sayfanıza bağlanmasını nasıl sağlarsınız? Bu çok zor bir görevdir, ancak sayfanızın insanların bağlantı kurmak istediği bir hedef olduğundan emin olun ve orada yarı yoldasınız. Başka bir yol, içeriğinizle ilgili materyali kapsayan diğer sitelerle bağlantı alışverişinde bulunmaktır. Pek çok arama motoru sayfanızdaki ve sayfanızdaki bağlantıların sayfanızdaki bilgilerle ne kadar alakalı olduğunu görmeye çalıştığı için kimseyle bağlantı kurmak istemezsiniz. Çok fazla alakasız bağlantı ve arama motoru sistemi aldatmaya çalıştığınızı düşünecek.

Bir sonraki bölümde, insanların arama motorlarını sayfalarını SERP’de daha üst sıralarda sıralamaya zorlamalarına daha yakından bakacağız.

META ETİKETLERİ
Meta etiketler , Web sayfaları hakkında bilgisayar programlarına bilgi sağlar, ancak sayfayı ziyaret eden insanlar tarafından görülemez. Siteniz için anahtar kelimeleri listeleyen bir meta etiket oluşturabilirsiniz, ancak birçok arama motoru meta etiketleri tamamen atlar çünkü bazı insanlar bunları geçmişte arama motorlarından yararlanmak için kullanmıştır.


Siyah Şapka SEO Teknikleri

Bazı insanlar Web’de, sonuçların araçları haklı çıkardığına inanıyor gibi görünüyor. Webmaster’ların arama motorlarını SERP’lerde yüksek olan Web sayfalarını listelemek için kandırabilecekleri birçok yol vardır , ancak böyle bir zafer genellikle çok uzun sürmez.

Bu yöntemlerden biri de denir anahtar kelime doldurma eğriltir, arama motoru sayfasında anahtar kelimeleri overusing tarafından sonuçları. Genellikle web yöneticileri, çoğu ziyaretçinin görmeyeceği sayfanın altına tekrarlanan anahtar kelimeler koyacaktır. Ayrıca, görünmez metni, sayfanın arka planı ile eşleşen bir rengi olan metni kullanabilirler . Arama motoru örümcekleri sayfanın HTML kodunu kullanarak içerik okuduğundan , insanlar göremiyor olsa bile metni algılar. Bazı arama motoru örümcekleri, sayfanın arka plan rengiyle eşleşen metni tanımlayabilir ve yok sayabilir.

Web yöneticileri, arama motorlarını kandırmak için alakasız anahtar kelimeler içerebilir. Web yöneticileri, hangi arama terimlerinin en popüler olduğunu görmeye çalışır ve ardından bu kelimeleri Web sayfalarında kullanır. Arama motorları sayfayı daha fazla anahtar kelime altında dizine ekleyebilse de, SERP bağlantılarını takip eden kullanıcılar, genellikle arama terimleriyle ilgilerinin çok az ya da hiç olmadığını fark ettiklerinde siteyi terk eder.

Bir web yöneticisi ziyaretçileri başka bir sayfaya yönlendiren Web sayfaları oluşturabilir . Web yöneticisi, bir SERP’de listelenecek belirli anahtar kelimeleri içeren basit bir sayfa oluşturur. Sayfa ayrıca, ziyaretçileri, genellikle orijinal arama terimiyle ilgisi olmayan farklı bir sayfaya yönlendiren bir program içerir. Her biri güncel bir konuya odaklanan birkaç sayfala, web yöneticisi belirli bir Web sitesine çok fazla trafik çekebilir.

Sayfa doldurma aynı zamanda insanları adil bir arama motoru deneyiminden mahrum bırakıyor. Webmasterlar, önce bir SERP’te görünen bir Web sayfası oluştururlar. Ardından web yöneticisi, her iki sayfanın da en iyi sonuçları vermesini umarak sayfayı çoğaltır. Web yöneticisi bunu, diğer sonuçları SERP’in tepesinden çıkarmak ve rekabeti ortadan kaldırmak amacıyla tekrar tekrar yapıyor. Çoğu arama motoru örümcek, sayfaları birbirleriyle karşılaştırabilir ve iki farklı sayfanın aynı içeriğe sahip olup olmadığını belirleyebilir.

Satış ve tarım bağlantıları popüler siyah şapka SEO teknikleridir. Çoğu arama motoru, bir Web sayfasının alaka düzeyini belirlemek için bağlantılara baktığından, bazı web yöneticileri sayfanın sıralamasını yükseltmek için diğer sitelerden bağlantılar satın alır. Bir bağlantı grubu , her sayfanın sırasını arttırmak için tümü birbiriyle birbirine bağlanan bir Web sayfaları koleksiyonudur. Küçük link çiftlikleri oldukça zararsız görünüyor, ancak bazı link çiftlikleri yüzlerce web sitesi içeriyor, her biri gruptaki diğer tüm sitelere linkleri listelemeye adanmış bir web sayfası. Arama motorları bir bağlantı satış programı veya bağlantı grubu tespit ettiğinde, ilgili tüm siteleri işaretler. Bazen arama motoru her sayfanın rütbesini indirgeyecektir. Diğer durumlarda, tüm siteleri dizinlerinden yasaklayabilir.

Sistemi aldatmak, ziyaretçilerde geçici bir artışa yol açabilir, ancak insanlar normalde kandırılmayı sevmediklerinden, faydalar en iyi şekilde sorgulanabilir. Kim iddia ettiği gibi olmayan bir siteye dönmek ister? Ayrıca, çoğu arama motoru, siyah şapka tekniklerini kullanan Web sayfalarını cezalandırır; bu, web yöneticisinin uzun vadeli bir başarısızlık için kısa bir başarı kazandığı anlamına gelir.

Bir sonraki bölümde SEO’yu daha da zorlaştıran bazı faktörlere bakacağız.

YAKALADIM!
2006’da Google , SEO firması Traffic Power’ı ve Google’ın web yöneticisi yönergelerinin ihlali nedeniyle endekslerinden temsil ettiği siteleri kaldırdı [kaynak: Matt Cutts ].

SEO büyük zorluk tatmin hem ziyaretçileri bir içerik dengesini buluyor yaklaşımları Web sayfası ve motoru arama örümcekleri. Kullanıcıları eğlendiren bir site, bir arama motorunun radarında kesinti yaratamayabilir . Arama motorları için optimize edilmiş bir site kullanıcılara kuru ve ilgi çekici gelebilir. Önce ziyaretçiler için ilgi çekici bir deneyim oluşturmak, ardından arama motorlarının kolayca bulabilmesi için sayfanın tasarımında ince ayar yapmak iyi bir fikirdir.

Arama motoru örümceklerinin siteler arasında gezinme yöntemleriyle ilgili olası bir sorun, medya dosyalarıyla uğraşmasıdır. Web sayfalarına göz atan çoğu kişi, metnin sayfasından sonraki sayfaya bakmak istememektedir. Tarama deneyimini geliştirmek için fotoğraf, video veya diğer medya biçimlerini içeren sayfalar istiyorlar. Ne yazık ki, çoğu arama motoru bir siteyi dizine eklerken görüntü ve video içeriğini atlar. Bilgi iletmek için çok fazla medya dosyası kullanan siteler için bu büyük bir sorundur. Bazı etkileşimli Web sayfalarında çok fazla metin yoktur, bu da bir indeks oluştururken arama motorlarına örümceklerin devam etmesini çok az sağlar.

Medya dosyalarına dayanan sitelere sahip web yöneticileri, oyun alanında bile yardımcı olmak için bazı siyah şapka tekniklerini kullanmak için cazip gelebilir, ancak bu genellikle yapmak için kötü bir fikirdir. Birincisi, ana arama motorları, siyah şapka yaklaşımlarını kullanan siteleri tespit etmek ve yok saymak (veya daha da kötüye kullanmak, cezalandırmak) için örümcek programlarını sürekli olarak geliştiriyorlar. Bu web yöneticileri için en iyi yaklaşım, anahtar kelimeleri sayfanın başlığı gibi önemli yerlerde kullanmak ve alakalı içeriğe odaklanan diğer sayfalardan bağlantılar almaktır.

Bir siteyi optimize etmek her zaman basit veya kolay değildir, bu yüzden bazı yöneticiler SEO danışmanı kullanıyor. Bir SEO danışmanına güvenirken, danışmanın bilgilerini, kayıt ve müşteri listesini takip etmek önemlidir. Ayrıca, SEO sorunları hakkında mümkün olduğunca bilgi sahibi olmak iyi bir fikirdir – danışman siyah bir şapka yaklaşımı önerirse ve web yöneticisi tavsiye alırsa, arama motorları her iki tarafı da sorumlu tutabilir.

Birçok SEO firması sadece beyaz şapka optimizasyon felsefesini izleyen tamamen meşru işletmelerdir. Web yöneticilerinin Web sayfası düzenini düzenlemelerine, trafiği artırmak için doğru kelimeleri seçmelerine ve tamamlayıcı içeriğe sahip siteler arasındaki bağlantı alışverişini kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. Biraz yardıma ihtiyacı olan bir Web sayfanız varsa, sayfanızın SERP sıralamasını yükseltmek için meşru teknikleri nasıl kullanacağını gerçekten bilen birini bulmak iyi bir fikirdir.

Arama motoru optimizasyonu ve ilgili konular hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki sayfadaki bağlantıları izleyin.

BU ARAMA MOTORU İNSANLARDAN YAPILMIŞTIR
Bazı arama motorları, örümcek veya tarayıcılardan ziyade insana güvenerek siyah şapka teknikleri ve medya dosyası sorunları ile ilgili problemleri önler. Arama motoru Mahalo, SERP’ler oluşturmak için çalışanlar ve gönüllülerden oluşan bir ağı kullanır. Mahalo’nun katkıda bulunanları Web’i bir örümcekle aynı şekilde araştırıyorlar, ancak SERP’ye hangi sitelerin dahil edileceğine karar vermek için insani kararları kullanıyorlar. Mahalo’nun İşleyişi ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

firması Traffic Power’ı ve Google’ın web yöneticisi yönergelerinin ihlali nedeniyle endekslerinden temsil ettiği siteleri kaldırdı [kaynak: Matt Cutts ].

SEO Engelleri

SEO büyük zorluk tatmin hem ziyaretçileri bir içerik dengesini buluyor yaklaşımları Web sayfası ve motoru arama örümcekleri. Kullanıcıları eğlendiren bir site, bir arama motorunun radarında kesinti yaratamayabilir . Arama motorları için optimize edilmiş bir site kullanıcılara kuru ve ilgi çekici gelebilir. Önce ziyaretçiler için ilgi çekici bir deneyim oluşturmak, ardından arama motorlarının kolayca bulabilmesi için sayfanın tasarımında ince ayar yapmak iyi bir fikirdir.

Arama motoru örümceklerinin siteler arasında gezinme yöntemleriyle ilgili olası bir sorun, medya dosyalarıyla uğraşmasıdır. Web sayfalarına göz atan çoğu kişi, metnin sayfasından sonraki sayfaya bakmak istememektedir. Tarama deneyimini geliştirmek için fotoğraf, video veya diğer medya biçimlerini içeren sayfalar istiyorlar. Ne yazık ki, çoğu arama motoru bir siteyi dizine eklerken görüntü ve video içeriğini atlar. Bilgi iletmek için çok fazla medya dosyası kullanan siteler için bu büyük bir sorundur. Bazı etkileşimli Web sayfalarında çok fazla metin yoktur, bu da bir indeks oluştururken arama motorlarına örümceklerin devam etmesini çok az sağlar.

Medya dosyalarına dayanan sitelere sahip web yöneticileri, oyun alanında bile yardımcı olmak için bazı siyah şapka tekniklerini kullanmak için cazip gelebilir, ancak bu genellikle yapmak için kötü bir fikirdir. Birincisi, ana arama motorları, siyah şapka yaklaşımlarını kullanan siteleri tespit etmek ve yok saymak (veya daha da kötüye kullanmak, cezalandırmak) için örümcek programlarını sürekli olarak geliştiriyorlar. Bu web yöneticileri için en iyi yaklaşım, anahtar kelimeleri sayfanın başlığı gibi önemli yerlerde kullanmak ve alakalı içeriğe odaklanan diğer sayfalardan bağlantılar almaktır.

Bir siteyi optimize etmek her zaman basit veya kolay değildir, bu yüzden bazı yöneticiler SEO danışmanı kullanıyor. Bir SEO danışmanına güvenirken, danışmanın bilgilerini, kayıt ve müşteri listesini takip etmek önemlidir. Ayrıca, SEO sorunları hakkında mümkün olduğunca bilgi sahibi olmak iyi bir fikirdir – danışman siyah bir şapka yaklaşımı önerirse ve web yöneticisi tavsiye alırsa, arama motorları her iki tarafı da sorumlu tutabilir.

Birçok SEO firması sadece beyaz şapka optimizasyon felsefesini izleyen tamamen meşru işletmelerdir. Web yöneticilerinin Web sayfası düzenini düzenlemelerine, trafiği artırmak için doğru kelimeleri seçmelerine ve tamamlayıcı içeriğe sahip siteler arasındaki bağlantı alışverişini kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. Biraz yardıma ihtiyacı olan bir Web sayfanız varsa, sayfanızın SERP sıralamasını yükseltmek için meşru teknikleri nasıl kullanacağını gerçekten bilen birini bulmak iyi bir fikirdir.

Arama motoru optimizasyonu ve ilgili konular hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki sayfadaki bağlantıları izleyin.

BU ARAMA MOTORU İNSANLARDAN YAPILMIŞTIR
Bazı arama motorları, örümcek veya tarayıcılardan ziyade insana güvenerek siyah şapka teknikleri ve medya dosyası sorunları ile ilgili problemleri önler. Arama motoru Mahalo, SERP’ler oluşturmak için çalışanlar ve gönüllülerden oluşan bir ağı kullanır. Mahalo’nun katkıda bulunanları Web’i bir örümcekle aynı şekilde araştırıyorlar, ancak SERP’ye hangi sitelerin dahil edileceğine karar vermek için insani kararları kullanıyorlar. Mahalo’nun İşleyişi ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz .